Amazfit T-Rex Ultra 2 is not just a smartwatch but is a game changer. It is basically a bigger and more powerful version and has been launched along with Active 3 Premium. It has come up with new software features including ClimbPro-like mode, improved map details and more. Let’s get into the complete details in this Amazfit T-Rex Ultra 2 smartwatch review.:
Key Features of Amazfit T-Rex Ultra 2
- Rugged Durable Design.
- Grade 5 Titanium Build.
- Sapphire AMOLED Display.
- Built-in Dual Band GPS.
- Advanced Fitness Tracking.
- Two-Color LED Flashlight.
Design and Display
The smartwatch flaunts a vibrant 1.5-inch AMOLRD display and is built for all lighting conditions. The display comes with resolution of 480 * 480 pixels with peak brightness of 3000 nits. Its sapphire glass screen can withstand brutal cold, scorching heat or any rapid shifts in weather, thanks to the military-grade resistance to unpredictable environments. The wearables comes with a titanium bezel and case back. It is 10 ATM water resistant and supports for dives up to 45m below the surface.

Tracking Features
One of the highlights of the wearable is the support for dual-band GPS with six satellite systems. It comes with full-color global maps as well. You can plan point-to-point routes directly from the watch and can also search for nearby interest areas. It comes with two built-in colors flashlight for unpredictable nights and emergencies. The wearable comes with over 180 sports modes.
Read Our Review: Smart Ring Review
Battery Life and Connectivity
One of the common problems faced by smartwatches including built-in GPS is the short battery life. But, the device has got it covered. The big 870mAh battery is claimed to last for a month with typical use and over 50 hours with continuous GPS tracking. This is marvellous! In terms of connectivity, it supports Bluetooth v5.2 for stable pairing along with Bluetooth calling, thanks to the built-in speaker and microphone, and also includes accurate GPS support for outdoor tracking and navigation.

Price and Availability
Amazfit T-Rex Ultra 2 smartwatch costs a whopping price of ₹49,999/- and is available in Black. It can be purchased from the brand’s official website and Amazon, with occasional offers and deals available.
Wrapping Up
For those who love to adventure sports, Amazfit T-Rex Ultra 2 smartwatch makes a good purchase. Its long battery life and rugged design are the highlights. While some may find the design bulky and not for everyday use. Overall, it is built for durability and performance in extreme conditions.
A quick look at specifications of Amazfit T-Rex Ultra 2 Smartwatch:
| Specifications | Details |
| Type | Fitness and Activity Tracking Smartwatch |
| Dial | Round Dial |
| Display Size | 1.5 inch |
| Display Type | AMOLED Display |
| Display Resolution | 480 * 480 pixels |
| Glass | Sapphire Glass |
| Touchscreen | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| SpO2 | Yes |
| Stress Monitoring | Yes |
| GPS | Yes |
| Female Cycle Tracking | Yes |
| Microphone | Yes |
| Speaker | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri & Google Assistant |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| Wireless Range | 10 m |
| Water Resistant | Yes, 10 ATM |
| Sweat Proof | Yes |
| Compatibility | Android
iOS |
| Compatible App | Zepp App (Play Store) |
| Sensors and Meters | Pedometer
BioTracker™ 6.0 PPG biometric sensor (5PD + 2LED) – Heart Rate Sensor Acceleration Sensor Gyroscope Sensor Geomagnetic Sensor Barometric Altimeter Ambient Light Sensor Temperature Sensor SpO2 Sensor Sleep Monitor Calories Counter Stress Monitor Dual-Band Positioning 6 Satellite Positioning Systems Circularly-Polarized GPS Antenna |
| Battery | 870 mAh |
| Battery Life | Up To 30 days |
| Dimensions | 51 * 51 14.3 mm |
| Weight | 89.2 Grams |
| Colors | Black |
| What’s in the box | T-Rex Ultra 2 Smartwatch
Charging Base User Manual |
| Price | ₹49,999/- |
| Available at |
What do you think about this Amazfit T-Rex Ultra 2 smartwatch? Share with us in the comments.
Vipasha is a technology reviewer and blogger at day-technology.com, specializing arena of smartwatches, smart rings, audio gadgets, and wearable tech. Utilizing years of experience in consumer electronics, Vipasha writes concise, hands-on reviews and tech updates, focusing on features, usability, and value for money.
|
This post may contain affiliate links, purchasing that product not going to cost you extra but by your purchase Day-Technology.com will get some little commission and that amount will help in surviving this website. So, please don’t hesitate to buy from these affiliate links. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. |