Amazfit Active 3 Premium has been made available for Indian users. As the name implies, it is a premium wearable and offers you good features in addition to astonishing look. Let’s get into the complete details in this Amazfit Active 3 Smartwatch review:
Key Features of Amazfit Active 3 Premium
- Premium Stylish Design.
- Advanced Fitness Tracking.
- Heart Rate & SpO2 Monitoring.
- Multiple Sports Modes.
- Smart Notifications.
- Long Battery Backup.
Design and Display
The smartwatch flaunts an AMOLED display that is capable of providing clear visibility in every lighting conditions. Its lightweight four-button design delivers you amazing comfort and durability. It features high-strength stainless steel and Sapphire glass. It comes housed in a compact 45mm stainless-steel frame equipped with four tactile control buttons.
Complete Health Monitoring
Amazfit Active 3 Premium has built-in running workouts and Zepp Coach Training Plans are designed to provide you structured guidance that build your confidence and help to maintain consistency. One of the useful features is the presence of GPS with offline maps to let you track even when training without your phone. It aims to balance everyday lifestyle with comprehensive fitness tracking. It supports over 170 sports modes and is also capable of tracking heart-rate, stress levels, sleep patterns and Spo2. The additional tracking metrics include training effect, VO2 Max etc.
Read Our Review: Smart Ring Review
Battery Life and Connectivity
For connectivity, the wearable supports Bluetooth v5.3 LE to connect with Android devices running 7.0 and above and iOS 14.0 and above. It is backed by 365mAh battery and runs for up to 12 days on a single charge and up to 24 hours with continuous GPS.
Price and Availability
Amazfit Active 3 Premium is priced at ₹15,999/- and is available in the Apex Silver color option. You can purchase it online through Amazon and the official Amazfit store. Buyers may also find occasional discounts or bank offers on these platforms, making it a better deal.
Wrapping Up
Amazfit has come up with two new wearables in India called Active 3 Premium and T-Rex Ultra 2. Active 3 Premium delivers structured running and hybrid training features. The support for offline maps is another highlight. Overall, it offers a strong mix of fitness-focused features and practical smart functionality, making it well suited for everyday use.
A quick look at specifications of Amazfit Active 3 Premium Smartwatch:
| Specifications | Details |
| Type | Fitness and Activity Tracking Smartwatch |
| Dial | Round Dial |
| Display Size | 1.32 inch |
| Display Type | AMOLED Display |
| Display Resolution | 466 * 466 pixels |
| Glass | Sapphire Glass |
| Touchscreen | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| SpO2 | Yes |
| Stress Monitoring | Yes |
| GPS | Yes |
| Female Cycle Tracking | Yes |
| Microphone | Yes |
| Speaker | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri & Google Assistant |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Wireless Range | 10 m |
| Water Resistant | Yes, 5 ATM |
| Sweat Proof | Yes |
| Compatibility | Android iOS |
| Compatible App | Zepp App (Play Store) |
| Sensors and Meters | Pedometer
BioTracker™ PPG Biometric Sensor (5PD + 2LED) Acceleration Sensor Gyroscope Sensor Geomagnetic Sensor Barometric Altimeter Ambient Light Sensor Temperature Sensor Heart Rate Sensor SpO2 Sensor Sleep Monitor Calories Counter Stress Monitor 5 Satellite Positioning Systems |
| Battery | 365 mAh |
| Battery Life | Up To 12 days |
| Dimensions | 45 * 45 * 11 mm |
| Weight | 38 Grams |
| Colors | Apex Silver |
| What’s in the box | Active 3 Premium Smartwatch
Charging Base User Manual |
| Price | ₹15,999/- |
| Available at |
Do let us know your views about it in the comments!
Vipasha is a technology reviewer and blogger at day-technology.com, specializing arena of smartwatches, smart rings, audio gadgets, and wearable tech. Utilizing years of experience in consumer electronics, Vipasha writes concise, hands-on reviews and tech updates, focusing on features, usability, and value for money.
|
This post may contain affiliate links, purchasing that product not going to cost you extra but by your purchase Day-Technology.com will get some little commission and that amount will help in surviving this website. So, please don’t hesitate to buy from these affiliate links. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. |