Noise has launched a new smartwatch in India. The highlight of the smartwatch is that it powered by Noise AI Pro which is an AI-based productivity ecosystem. Let’s check out the complete details in this quick Noise NoiseFit Halo 3 smartwatch review:
Key Features of Noise Halo 3
- AMOLED Display.
- Bluetooth Calling.
- Fitness Tracking.
- Stylish Metal Design.
- Long Battery Life.
- Multiple Sports Modes
Design and Display
The smartwatch flaunts a 1.43-inch AMOLED display with 1000 nits of brightness to deliver improved visibility across all lighting conditions. The smartwatch has a sculpted round dial with refined curves. There’s an integrated strap layout. It is water resistant up to 10 meters.

Health Monitoring Features
For health tracking, it supports one-tap heart rate, stress and Spo2 monitoring. Also, it supports continuous health tracking throughout the day. The smartwatch also includes a customizable smart dashboard where you can add up to five widgets. It is compatible to work with both Android and iOS devices.
Read Our Review: Smart Ring Review
Battery Life and Connectivity
According to the company, it runs for up to a week on a single charge. For connectivity, it has Bluetooth. The additional features include support for QR code storage, health tracking tools, voice-based features and customizable smart dashboard.

Price and Availability
NoiseFit Halo 3 starts at ₹5,499/-. It comes in Metal Black, Leather Blue, Leather Brown, and Silicone Black variants, offering options for different style preferences. The smartwatch can be purchased from the official Noise website, Amazon, and Flipkart.
Wrapping Up
NoiseFit Halo 3 smartwatch makes a decent purchase considering support for AI Pro system. The Super Notifications support delivers useful updates on supported Android devices. All-in-all, it delivers a stylish and sleek look suitable for every occasion. It is a good option for users looking for smart features with a premium design.
A quick look at specifications of Noise Halo 3:
| Specifications | Details |
| Type | Fitness and Activity Tracking Smartwatch |
| Dial | Round Dial |
| Display Size | 1.43 inch |
| Display Type | AMOLED Display |
| Display Resolution | 466 * 466 pixels |
| Glass | Flat Glass |
| Touchscreen | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| SpO2 | Yes |
| Stress Monitoring | Yes |
| GPS | No |
| Female Cycle Tracking | Yes |
| Microphone | Yes |
| Speaker | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Noise AI Pro with support for Siri & Google Assistant |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Wireless Range | 10 m |
| Water Resistant | Yes, 1 ATM |
| Sweat Proof | Yes |
| Compatibility | Android
iOS |
| Compatible App | NoiseFit App (Play Store) |
| Sensors and Meters | Pedometer
Accelerometer Heart Rate Sensor SpO2 Sensor Sleep Monitor Calories Counter Stress Monitor |
| Battery | 300 mAh |
| Battery Life | Up To 7 days |
| Dimensions | 4.74 * 4.74 * 1.1 cm |
| Weight | 150 Grams |
| Colors | Vintage Brown
Elite Black Rich Black Vintage Blue |
| What’s in the box | Halo 3 Smartwatch
Magnetic Charger User Manual Warranty Card |
| Price | ₹5,499/- |
| Available at |
What are your views about it? Share with us in the comments.
Vipasha is a technology reviewer and blogger at day-technology.com, specializing arena of smartwatches, smart rings, audio gadgets, and wearable tech. Utilizing years of experience in consumer electronics, Vipasha writes concise, hands-on reviews and tech updates, focusing on features, usability, and value for money.
|
This post may contain affiliate links, purchasing that product not going to cost you extra but by your purchase Day-Technology.com will get some little commission and that amount will help in surviving this website. So, please don’t hesitate to buy from these affiliate links. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. |